Czy twoje dziecko cierpi na nocne moczenie?
Źródeł problemu może być wiele lecz mało kto wie, że do nich należy również to związane z jamą ustną, a dokładnie ze zbyt wąską szczęką. Ten r
odzaj dolegliwości skutkuje właśnie tym, że dzieci częściej cierpią na infekcje ucha środkowego lub moczenie nocne.
Zwężenie szczęki objawia się wysokim i wąskim podniebieniem, zgryzem krzyżowym, stłoczeniem zębów. Inaczej rzecz biorąc, podczas uśmiechu powinniśmy widzieć zęby od 6 do 6, jeżeli więc widzimy mniej tzn. że szczęka jest zwężona poprzecznie
W takich przypadkach stosuje się aparaty ortodontyczne, których celem jest rozdzielenie szwu podniebiennego. W wyniku działania aparatu na brzegach rozdzielonego szwu zaczyna się tworzyć nowa tkanka, która przyczynia się do poszerzenia szczęki.
Moczenie nocne NE (nocturnal enuresis) jest wieloczynnikowym zaburzeniem. Może mieć podłoże genetyczne, organiczne (np. wady budowy układu moczowego), rozwojowe lub psychologiczne (np. stres). W procesie diagnozowania tej przypadłości należy je wszystkie brać pod uwagę. Niewątpliwie jest to wstydliwy problem i stanowi źródło dyskomfortu. Schorzenie powoduje bowiem poważne napięcia psychiczne i społeczne u dotkniętych nim dzieci.
Dzieci z wąską szczęką, przerośniętym trzecim migdałem częściej zmagają się z moczeniem nocnym. Przez wąską szczękę mają one również zwężone drogi oddechowe, niewłaściwy (ustny) tor oddechowy, częściej chrapią. Wszystkie te czynniki bardzo często współwystępują i są ze sobą powiązane.
Leczenie moczenia nocnego za pomocą poszerzania szczęki Istnieją badania naukowe oceniające wpływ leczenia ortodontycznego RME (metoda szybkiego rozszerzania podniebienia) na pierwotne moczenie nocne u dzieci długotrwale odpornych na inne formy terapii medycznej, które wskazują na pozytywne korelacje między tymi czynnikami.
RME to metoda leczenia ortodontycznego polegająca na poszerzaniu szczęki za pomocą aparatu ze śrubą np. Hyrax. Podczas noszenia pacjent ma za zadanie przekręcać śrubę według zaleceń lekarza. Podczas jej rozkręcania szczęka stopniowo się poszerza.
Mechanizmy pozwalające osiągać dobre wyniki dzięki tej metodzie nie są jeszcze do końca poznane i wyjaśnione. Na razie wiemy, że mogą mieć związek z ewidentną poprawą pojemności dróg oddechowych i ułatwianiem poprawnego oddychania przez nos, a przez to polepszeniem jakości snu dziecka. Pozytywne efekty łatwiejszego oddychania mogą obejmować również lepsze nawilżenie wdychanego powietrza, wyższe nasycenie tlenem i krótsze okresy głębokiego snu. W takich warunkach dzieci śpią lepiej i mogą łatwiej się wybudzać, gdy ich pęcherz jest pełny.
Inną hipotezą jest fakt, iż umieszczenie aparatu ortodontycznego w buzi, niezależnie od tego, czy jest on aktywowany, może zmieniać u dziecka mechanizm przebudzania, tak że łatwiej się ono budzi, gdy ma pełny pęcherz.