Akceleracja ortodontyczna

W ostatnich latach bardzo rozwinęły się metody wspomagające leczenia ortodontyczne, które zarówno przyspieszają przesuwanie zębów pod wpływem sił ortodontycznych, jak również pozwalają na większe przemieszczenia, jednocześnie chroniąc tkanki przyzębia.
Metody te dzielą się na chirurgiczne ( np. kortykotomia piezochirurgiczna) i niechirurgiczne ( drgania, światło). Efekt tzw. akceleracji uzyskuje się poprzez przyspieszenie metabolizmu w tkankach otaczających zęby.

Z leczenia ortodontycznego korzysta coraz więcej osób w różnym wieku. W przypadku dorosłych wady czasem są już mocno utrwalone, a ich zniwelowanie może nastręczać więcej trudności, niż wtedy, gdy chodzi o pacjentów nadal rosnących. Jednocześnie klientom klinik ortodontycznych zależy zwykle na tym, aby leczenie jak najszybciej przyniosło pożądane efekty i uwolniło ich od konieczności noszenia aparatu. W takich przypadkach coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne techniki akceleracji przesunięć ortodontycznych, mające na celu nie tylko przyspieszenie terapii, ale także uniknięcie jej ewentualnych powikłań. Te metody to kortykotomia niechirurgiczna (wykorzystująca drgania i światło) oraz piezochirurgiczna wykonywana za pomocą precyzyjnych narzędzi tzw. piezosurgerów.

Na czym polega kortykotomia?

Zabieg stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia ortodontycznego dorosłych pacjentów. Polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć kości w pobliżu korzenia, co wpływa na metabolizm i strukturę tkanek oraz przyspiesza proces przemieszczania się zębów. Zabieg to całkowicie bezpieczne oraz bezbolesne rozwiązanie, a bardzo precyzyjne piezosurgery umożliwiają ochronę otaczających ząb tkanek miękkich oraz szybkie gojenie. Za pomocą tych specjalistycznych urządzeń można pracować blisko nerwów bez ryzyka ich podrażnienia, a pole operacyjne praktycznie jest pozbawione krwi. Ze względu na swoje zalety piezochirurgia cieszy się rosnącą popularnością nie tylko w ortodoncji, ale także w innych zabiegach stomatologicznych.

Czytaj więcej

Kiedy stosuje się kortykotomię?

Zabieg najczęściej stosuje się u dorosłych pacjentów, których zęby nie są już tak podatne na przemieszczanie. Metoda umożliwia przesunięcie zębów na miejsca po dawno wykonanych ekstrakcjach. Sprawdza się również u osób z cienkim fenotypem dziąsła, narażonych na powikłania w tradycyjnym leczeniu ortodontycznym. Sprawdza się w poszerzaniu łuku zębowego, a także w leczeniu intruzji, rotacji, ekstruzji, dystalizacji czy mesializacji zębów.

Korzyści z zabiegu

Najbardziej zauważalną zaletą zabiegu jest niewątpliwie znaczne przyspieszenie leczenia, które czasem okazuje się nawet o 1/3 krótsze niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod. Choć dla pacjentów to zapewne jeden z ważniejszych argumentów zachęcających do poddania się terapii, to zabieg ten niesie za sobą wiele innych korzyści. Przede wszystkim eliminuje ryzyko wystąpienia niektórych powikłań, takich jak np. zanik korzeni przesuwających się zębów, ból powstający podczas ich przemieszczania na skutek działania aparatu ortodontycznego czy możliwe odsłonięcie szyjek zębowych. Ponadto kortykotomia ułatwia przebieg leczenia ortodontycznego oraz znacząco wpływa na stabilność zębów po jego zakończeniu.

Pin It on Pinterest

Share This