Czy warto zrobić test przed założeniem aparatu ortodontycznego?
Aparaty ortodontyczne składają się w wielu różnych stopów metali by ich funkcjonalność była jak najlepsza pod kątem
,,pracy jaką wykonują”, a także z punktu widzenia komfortu pacjenta. I kiedy mówimy o tym ostatnim, warto wiedzieć, że w metalowych elementach aparatów ruchomych, w zamkach pierścieniach i łukach ortodontycznych składową stopów jest nikiel. Spośród wszystkich metali używanych w aparatach ortodontycznych, to właśnie nikiel najczęściej wywołuje reakcje alergiczne.
W całej populacji ludzi alergia na nikiel występuje u 15% osób, przy czym zdecydowanie częściej dotyczy kobiet (20% populacji kobiet w wieku 16-35 lat), niż mężczyzn (tylko 2% populacji). Częstsza alergia u kobiet związana jest z użytkowaniem przez nie biżuterii. Skandynawscy badacze wykazali również częstsze wystąpienia alergii u dzieci, które miały przekuwane uszy i nosiły kolczyki.
Alergia na nikiel objawia się rzadziej w obrębie błony śluzowej jamy ustnej (0,3- 0,4% populacji), a stężenie alergenu potrzebne do wystąpienia objawów musi być znacznie wyższe niż w obrębie skóry (ok 5-12 razy wyższe). Co jednak bardzo istotne- zła higiena jamy ustnej wzmaga reakcję alergiczną.
Warto także widzieć, że niektóre pokarmy mogą sprzyjać wystąpieniu reakcji alergicznej ze względu na obecność niklu. Należą do nich: czekolada, soja, orzechy i płatki owsiane.
Objawy alergii na nikiel w obrębie jamy ustnej to:
- przerosty i zaczerwienienie dziąseł krwawienie z dziąseł
- zapalenie złuszczające kącików ust i warg
- rumień wielopostaciowy
- zapalenie przyzębie i pogłębienie kieszonek dziąsłowych
- bolesność brzegów języka
- bolesności i pieczenie jamy ustnej bez oznak stanu zapalnego
- metaliczny smak
Jeżeli podejrzewasz u siebie reakcję alergiczną na nikiel, warto wykonać testy alergiczne u dermatologa przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dzięki temu można uniknąć wystąpienia objawów alergii podczas leczenia ortodontycznego odpowiednio dobierając rodzaj aparatu.