Dlaczego w ostatnich latach leczenie ortodontyczne osób dorosłych tak zyskuje na popularności?
Przede wszystkim, od kilkunastu lat obserwujemy w Polsce znaczny wzrost dostępności do nowoczesnego leczenia ortodontycznego. Dzisiejsi 30, a już z pewnością 40 i 50-latkowie nie mieli możliwości skorygowania wad zgryzu precyzyjnie działającymi aparatami ortodontycznymi jako dzieci czy nastolatkowie. Teraz jednak, jako dorośli rozumieją, że nic tak nie odmładza, poprawia atrakcyjności twarzy, dodaje pewności siebie, jak piękny i naturalny uśmiech.
W dorosłym wieku doświadczamy też innych konsekwencji nieprawidłowego zgryzu niż jedynie mankamenty estetyczne. Nieprawidłowe starcie szkliwa, recesje dziąseł, ubytki klinowe (powodujące nadwrażliwość) czy bóle głowy i problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi to podstępne, często niekojarzone z wadami zgryzu ich następstwa.
Leczenie ortodontyczne dorosłych nie ma też ograniczeń zdrowotnych czy wiekowych, może go podjąć zarówno 40-latek, jak również 75-latek. Ważne jest jednak to, aby leczenie rozpocząć
w idealnie zdrowych warunkach, bez próchnicy czy chorób przyzębia. Chociaż w przypadku dobrze leczonych periodontopatii leczenie ortodontyczne może w znacznej mierze przyczynić się do poprawy zdrowia przyzębia, np. poprzez likwidację przeciążeń zębów, czy też przywrócenie ich wzajemnej optymalnej relacji.
W przypadku osób dorosłych bywa, że leczenie ortodontyczne jest pewnym etapem wielospecjalistycznej rehabilitacji jamy ustnej, złożonej czasami z wielu składowych, jak leczenie periodontologiczne, protetyczne, implantologiczne, chirurgiczne. Niejednokrotnie dopiero skojarzone działanie kilku specjalistów pozwala na osiągnięcie optymalnych rezultatów.
W odpowiedzi na potrzeby pacjentów dorosłych, ortodoncja od wielu lat poszukuje coraz bardziej estetycznych rozwiązań, pozwalających w sposób dyskretny, a dziś już prawie niewidoczny skorygować wady zgryzu. Zamki estetyczne to dziś już standard, aparaty językowe też używane są od wielu lat. Najmłodszym z rozwiązań, przynajmniej w Polsce, jest stosowany u nas zaledwie od 3 lat, a w USA i Europie zachodniej od około 2 dekad, aparat zdejmowany, całkowicie niewidoczny, który tylko w rękach kompetentnego lekarza ortodonty może być porównywalnie skuteczny do leczenia tradycyjnym aparatem stałym. Bez doświadczenia ortodontycznego trudno jest wykorzystać w pełni potencjał tego aparatu. Bardzo trafna jest metafora odnosząca aparat ortodontyczny do klasy samochodu, a lekarza do umiejętności i doświadczenia kierowcy. Podróż jest bezpieczna i przewidywalna, gdy czynniki są optymalne. Kompetencje: wiedza i doświadczenie specjalisty ortodonty są podstawą dobrego zaplanowania leczenia. A dobry plan decyduje zarówno o czasie trwania, jak i o efekcie końcowym leczenia.