Dnia 15 maja br. o godzinie 18.30 na Francuskiej 182 w Katowicach świętowaliśmy podwójnie.
Z jednej strony obchodząc trzeci Światowy Dzień Ortodoncji, z drugiej ciesząc się z naszego nowego oddziału, tu w Katowicach, pn. Studio Ortodoncji Cyfrowej. O tym dlaczego akurat cyfrowej- nieco później.

Do wspólnego świętowania dołączyło wielu gości – zarówno przedstawiciele czołowych firm ortodontycznych, lokalne media oraz wielu znakomitych specjalistów ortodoncji i innych dyscyplin stomatologicznych. Wagę spotkania podkreśliła obecności konsultant wojewódzkiej Pani doktor Iwaneckiej-Zduńczyk.

 

Pani doktor Becker po przywitaniu zgromadzonych gości, wprowadziła ich w krótką historyczną ortodontyczną retrospekcję, podczas której dowiedzieliśmy się, że:

  • 15 maja został wybrany Światowym Dniem Ortodoncji  już w roku 1995, podczas międzynarodowego kongresu ortodontycznego w San Francisco, jednak jego 1. obchody oficjalnie miały miejsce dopiero w 2017 roku?
  • Ortodoncja została ustanowiona samodzielną dyscypliną stomatologiczną w 1900 roku przez ojca ortodoncji Edwarda Angle’a, a rok później powstało pierwsze towarzystwo naukowe zrzeszające wyłącznie specjalistów ortodontów ?
  • Edward Angle stosował aparaty stałe wykonane były ze złota?
  • System łączenia aparatu ze szkliwem zębów ewoluował, od zwykłych pierścieni, poprzez zamki, następnie zamki samoligaturujące, do ostatnio popularnych alignerów.

Z zapartym tchem słuchaliśmy również dr Iwanecką-Zduńską, która przybliżyła nam historię śląskiej ortodoncji i zwróciła uwagę na kwestię odpowiedzialności przed pacjentem za swój zawodowy rozwój i warsztat pracy.

Zaś specjalnie z Opola przybyła do nas dr Jolanta Jarka, która opowiedziała nam, jak nasi polscy ortodonci stali się liderami w tej materii na skalę nie tylko Europy, ale również Świata. Ponadto, za pięć lat to Polska właśnie będzie gospodarzem 100. Zjazdu Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego, który będzie miał miejsce w Krakowie, zaś jego prezydentem będzie profesor Piotr Fudalej. Z czego jesteśmy naprawdę dumni!

W naszym Studio ortodoncja łączy wiele dyscyplin i dziedzin, do kolejnych należą muzyka i sztuka.  Przy dźwiękach saksofonu, na oczach gości, powstawała niesamowita grafika wykonana przez projektantkę mody Nataszę Pavluchenko. Grafika okazała się być niespodzianką tak dla gości, jak dla samej gospodyni.

Rozmowom tego wieczoru nie było końca, a wśród ich pojawiły się refleksje dotyczące kierunków rozwoju współczesnej ortodoncji. I właśnie tu można znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nasze Studio przyjęło taką nazwę. To właśnie technologie cyfrowe są podwaliną naszego warsztatu pracy. Niemniej, warto pamiętać to, co podkreśliła tego wieczoru dr Becker: ,,technologia niemal zawsze niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, ortodoncja nie jest produktem, a leczenie ortodontyczne to nie tylko założenie aparatu. Aparat ortodontyczny nie jest niczym innym, jak narzędziem w rękach fachowca , który przeprowadza dokładną diagnostykę i przygotowuje plan leczenia zgodnie ze swoją specjalistyczną wiedzą, posiada umiejętności pracy różnymi metodami i aparatami, monitoruje przebieg, potrafi zaproponować rozwiązania alternatywne na okoliczność komplikacji czy niepowodzenia.

W takt dobrej muzyki, z odpowiednią dozą wiedzy ortodontycznej, dowiedzieliśmy się również, że dzień 15 maja to także Dzień bez Samochodu, święto Polskiej Niezapominajki, Międzynarodowy Dzień Rodziny oraz Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Można powiedzieć, że ten wieczór był okazją do uczczenia niemal każdej z nich. Mamy też ogromną nadzieję, że z roku na rok świadomość ortodontyczna będzie rosła i tym samym przybędzie świętujących z nami.

Pin It on Pinterest

Share This