Badania kliniczne pokazują, że leczenie aparatem ortodontycznym może przyczyniać się do poprawy wyglądu naszej twarzy. Dla tego rodzaju korelacji powstało określenie ortolifting.

Proces starzenia to naturalny proces całego ciała, który zaczyna się od naszego pojawienia się na świecie. Zawarty w nas kod genetyczny jest niczym program komputerowy, dzięki któremu wszystkie procesy odbywają się w swoim określonym czasie. Nasze ciało przyrównać możemy do ekranu, na którym widzimy skutki zachodzących wewnątrz procesów. Rezultaty upływającego czasu najłatwiej zaobserwować na naszych twarzach. Z każdym rokiem ubywa nam kolagenu i naturalnego kwasu hialuronowego, a także tkanki kostnej twarzy. Wynikiem czego nasze mięśnie wiotczeją, twarz traci swój owal, destabilizując cały profil. Jeśli dojdą do tego braki zębowe, to zanik kości spowodowany ich nieuzupełnieniem będzie kolejnym ubytkiem w stelażu skóry naszych policzków.

Ortodonci zwrócili uwagę na korelację pomiędzy leczeniem ortodontycznym,
a poprawą wyglądu swoich pacjentów. Za pomocą odpowiedniej skali zwanej Wrinkle Severity Rating Scale (WSRS), przeprowadzono badania na losowo wybranej grupie badawczej (68 osób, poniżej i powyżej 40 roku życia) i grupie kontrolnej (33 osoby, poniżej i powyżej 40 roku życia) nad wpływem leczenia ortodontycznego niewidocznymi nakładkami (aparatem Invisalign) na ogólny wygląd twarzy (w tym zmarszczek będących naturalnym skutkiem procesu starzenia). Pacjenci z grupy badawczej zostali dokładnie poinstruowani o konieczności noszenia aparatu codziennie niemniej niż 22 godziny na dobę, za wyjątkiem wyjęcia go na posiłek
i zabiegi higienizacyjne oraz konieczności wymiany nakładek na kolejne, co 14 dni, zgodnie z zaplanowanym procesem leczenia. W grupie kontrolnej żaden z pacjentów nie był poddany jakiemukolwiek leczeniu ortodontycznemu w trakcie trwania całego badania. W rezultacie uzyskano statystycznie istotne różnice, w grupie kontrolnej zarówno u osób poniżej, jak również powyżej 40 roku życia. Co oznacza, że leczenie ortodontyczne nieprawidłowości zgryzu, przeprowadzone za pomocą niewidocznych nakładek, korzystnie wpływa na wygląd w obrębie rysów twarzy (ust).

Ortodonci, przy niewielkim stopniu ryzyka komplikacjami, z wyraźnie pozytywnymi efektami mogą stać się pomocni w zakresie medycyny estetycznej. Ortodontyczna korekta (ortolifting) poprawia uśmiech i uzupełnia ubytki, zaś prawidłowe położenie górnych zębów spłyca bruzdy. Dzięki wyrównaniu i poszerzeniu łuku zębowego twarz odzyskuje swoją wolumetrię, a tym samym swój młodzieńczy wygląd. A to wszystko dzieje się w sposób nieinwazyjny i choć efekt nie jest natychmiastowy, to z pewnością utrzymuje się dłużej.

Pin It on Pinterest

Share This