Czasami możemy spotkać stwierdzenia jakoby używanie nici dentystycznej nie przynosiło żadnych korzyści dla jej użytkowników. Dzieje się tak między innymi dlatego, że trudno doszukać się naukowych dowodów obalających ww. tezę. Czy jednak brak dowodów skuteczności jest jednocześnie dowodem nieskuteczności?

Przykładowo, zdrowy rozsądek każe nam uczyć dzieci dokładnego mycia zębów rano i wieczorem. Czy robimy to, bo znamy szereg badań naukowych, które potwierdzają zasadność takich działań?

A zatem, co przemawia za stosowaniem nici dentystycznej.

Wraz z wiekiem nasze dziąsła cofają się i powiększają się przestrzenie między zębami. W tych przestrzeniach zatrzymują się resztki jedzenia, stanowiąc pożywkę dla bakterii jamy ustnej, czego bardzo nie lubią nasze dziąsła. Mnożące się bakterie prowadzą do infekcji, w wyniku której dziąsła zaczynają krwawić pod naciskiem szczoteczki lub przeżuwanych pokarmów stałych. Aby powstrzymać krwawienie, trzeba dotrzeć do przestrzeni, w których zalegają owe bakterie, a gdzie zwykła szczoteczka i samo szczotkowanie zębów nie pomoże. Dotrze tam za to nić dentystyczna, którą należy przeciągać z góry na dół po ściance górnych zębów,a z dołu do góry w przypadku zębów dolnych. Można nitkować zęby również za pomocą specjalnych uchwytów do nici.

Po rozpoczęciu dbania o higienę zębów i jamy ustnej za pomocą nici, dziąsła mogą krwawić, ponieważ są osłabione z powodu kontaktu z zalegającymi bakteriami. Jednak gdy dziąsła zostaną oczyszczone, będą mogły się spokojnie zagoić.

Warto pamiętać, że jeśli krwawienie z dziąseł jest zbyt duże lub jeśli w dziąsłach znajdują się ropnie, należy udać się do gabinetu stomatologicznego.

Jednak w większości przypadków za pomocą zwykłej nici dentystycznej możemy dość szybko odzyskać zdrowe dziąsła. Staną się wtedy równie wytrzymałe, jak inne błony śluzowe w organizmie. Pozbywając się z jamy ustnej tych niekorzystnych dla zdrowia skupisk drobnoustrojów, pozbywamy się głównego źródła nieprzyjemnego zapachu (należy jeszcze szczotkować zęby, czyścić język i kilka razy płukać jamę ustną).

Gdy znikają rany w jamie ustnej, zamyka się jedno z głównych wrót zakażenia i przedostawania się bakterii do układu krwionośnego. Bakterii, które są źródłem przewlekłego stanu zapalnego, miażdżycy tętnic i mogą nawet prowadzić do zawału serca.

Pin It on Pinterest

Share This