Nie ma ortodoncji bez higienizacji jamy ustnej.
Podczas trwania leczenia ortodontycznego pacjent musi bezwzględnie dbać o nienaganną higienę jamy ustnej. Obecność aparatu stałego powoduje utrudniony dostęp do niektórych przestrzeni zębowych, a to sprzyja odkładaniu się osadu i kamienia nazębnego. Zatem zaleca się aby w trakcie leczenia ortodontycznego poddawać się zabiegom piaskowania i skalingu.
PIASKOWANIE to usunięciu osadu oraz przebarwień z powierzchni zębowych. Jest zabiegiem profilaktycznym i bezbolesnym, który wykonuje higienistka stomatologiczna za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. W wyniku połączenia wody, powietrza i piasku (dwuwęglanu sodu) usuwany jest kamień i osad, których trudno pozbyć się zwykłą szczoteczką. Piaskowanie zapobiega rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł.
- Osad – powstaje na skutek działania barwników zawartych w pokarmach i napojach, głównie w kawie, herbacie, czerwonym winie czy w dymie papierosowym.
- Kamień nazębny – to zmineralizowana postać płytki nazębnej (bakteryjnej), składająca się głównie z soli mineralnych, a którą należy bezwzględnie usuwać, ponieważ przyczynia się ona do powstawania groźnych w skutkach chorób.
Warto pamiętać, że zabieg piaskowania nie będzie skuteczny w przypadku trwałych przebarwień, będących wynikiem zaburzeń w rozwoju szkliwa czy działaniem antybiotyków.
SKALING to mechaniczne usunięcie złogów nazębnych nad- i pod- dziąsłowych. W tym celu najczęściej używa się urządzenia zwanego skalerem ultradźwiękowym. To właśnie działanie wibracji o wysokich częstotliwościach powoduje oddzielenie się kamienia od powierzchni zębów. Zabieg jest bezbolesny.
Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu metodą ultradźwiękową, do których należą:
- ciąża
- posiadanie rozrusznika serca
- pourazowe odklejanie siatkówki oka
POLEROWANIE – po wykonaniu piaskowania i skalingu należy wypolerować powierzchnię zębów. FLUORYZACJA jest zabiegiem, którego zadaniem jest wzmocnienie szkliwa zębów oraz ochrona przed próchnicą. Spośród wszystkich dostępnych metod fluoryzacji, największą skutecznością charakteryzuje się lakierowanie zębów. Lakierowanie może być wykonywane zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, bez względu na wiek pacjenta. Przed zabiegiem zęby muszą jednak zostać dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia.
Warto pamiętać, że fluor w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia, wszelkie zabiegi fluoryzacji muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowaną do tego osobę. Bez konsultacji z lekarzem stosować można jedynie środki higieniczne codziennego użytku (pasty do zębów i płukanki), które mają niewielką zawartość fluoru.